Read Antilop ve Flurya by Margaret Atwood Free Online


Ebook Antilop ve Flurya by Margaret Atwood read! Book Title: Antilop ve Flurya
The author of the book: Margaret Atwood
City - Country: No data
Loaded: 1351 times
Reader ratings: 3.4
Edition: Oğlak Yayıncılık
Date of issue: 2003
ISBN: No data
ISBN 13: No data
Language: English
Format files: PDF
The size of the: 753 KB

Read full description of the books:"Baktıkları şey sarımtırak, benekli deriyle kaplı gibi görünen, ampule benzer bir nesneydi. İçinden yirmi kadar kalın et borusu çıkıyordu. Her borunun ucunda bir başka ampül büyümekteydi.

'Bu da ne böyle?' diye sordu Jimmy.'Bunlar tavuk' dedi Flurya. 'Tavuk organları. Ama bu yalnızca ciğer. But uzmanları da var. Normalden on iki kat hızlı but üretebiliyorlar.''Ama kafaları yok' dedi Jimmy. Meseleyi kavrayabilmişti (ne de olsa çocukluğu sus multiorganifer'lerle geçmişti) ama buradakiler işi biraz abartmışlardı doğrusu. Çocukluğundaki domuzonların en azından kafaları vardı.

'Şu ortadaki kafası' dedi kadın. 'Tepesinde bir ağız var. Besinler oradan içeri atılıyor. Gözleri ve gagası yok, çünkü böyle şeylere ihtiyacı yok.' 'Çok korkunç' dedi Jimmy. Bir kabustaydı sanki. Karşısında canlı, borulu bir protein makinesi duruyordu. 'Deniz anemonu planını hatırla' dedi Flurya. 'Kendini daha iyi hissedeceksin.'

'Peki ama bu yaratık neler düşünüyor?' dedi Jimmy. Kadın yine ağaçkakan gibi güldü. Sonra sindirim, asimilasyon ve büyümeyle ilgisi olmayan bütün beyin fonksiyonlarını iptal ettiklerini açıkladı.'Tavukla kancalı kurt arası bir yaratık diyebiliriz' dedi Flurya.

'Büyüme hormonları eklemeye gerek yok' dedi kadın. 'Hormon üretimi normalden fazla zaten. Tavuk göğsü iki haftada yetişiyor. Bilinen en başarılı hızlı tavuk yetiştirme çiftliği operasyonundan üç hafta daha hızlıyız. Hayvan hakları savunucuları da ağızlarını açamaz, çünkü bu yaratık acı hissetmiyor.'"


Download Antilop ve Flurya PDF Antilop ve Flurya PDF
Download Antilop ve Flurya ERUB Antilop ve Flurya PDF
Download Antilop ve Flurya DOC Antilop ve Flurya PDF
Download Antilop ve Flurya TXT Antilop ve Flurya PDFRead information about the author

Ebook Antilop ve Flurya read Online! Margaret Atwood was born in 1939 in Ottawa and grew up in northern Ontario, Quebec, and Toronto. She received her undergraduate degree from Victoria College at the University of Toronto and her master's degree from Radcliffe College.

Throughout her writing career, Margaret Atwood has received numerous awards and honourary degrees. She is the author of more than thirty-five volumes of poetry, children’s literature, fiction, and non-fiction and is perhaps best known for her novels, which include The Edible Woman (1970), The Handmaid's Tale (1983), The Robber Bride (1994), Alias Grace (1996), and The Blind Assassin, which won the prestigious Booker Prize in 2000. Atwood's dystopic novel, Oryx and Crake, was published in 2003. The Tent (mini-fictions) and Moral Disorder (short stories) both appeared in 2006. Her most recent volume of poetry, The Door, was published in 2007. Her non-fiction book, Payback: Debt and the Shadow Side of Wealth ­ in the Massey series, appeared in 2008, and her most recent novel, The Year of the Flood, in the autumn of 2009. Ms. Atwood's work has been published in more than forty languages, including Farsi, Japanese, Turkish, Finnish, Korean, Icelandic and Estonian. In 2004 she co-invented the Long Pen TM.

Margaret Atwood currently lives in Toronto with writer Graeme Gibson.

Associations: Margaret Atwood was President of the Writers' Union of Canada from May 1981 to May 1982, and was President of International P.E.N., Canadian Centre (English Speaking) from 1984-1986. She and Graeme Gibson are the Joint Honourary Presidents of the Rare Bird Society within BirdLife International. Ms. Atwood is also a current Vice-President of PEN International.

Reviews of the Antilop ve Flurya


RYAN

Useful book, lots of information

CHARLIE

Not impressed

ZARA

Time flew unnoticed.

HARRISON

Why do you ask me to drive a phone?

ELEANOR

I never liked the book.
Add a comment
Download EBOOK Antilop ve Flurya by Margaret Atwood Online free

PDF: antilop-ve-flurya.pdf Antilop ve Flurya PDF
ERUB: antilop-ve-flurya.epub Antilop ve Flurya ERUB
DOC: antilop-ve-flurya.doc Antilop ve Flurya DOC
TXT: antilop-ve-flurya.txt Antilop ve Flurya TXT