Read Iza'nın Şarkısı by Magda Szabó Free Online


Ebook Iza'nın Şarkısı by Magda Szabó read! Book Title: Iza'nın Şarkısı
The author of the book: Magda Szabó
City - Country: No data
Loaded: 1725 times
Reader ratings: 6.2
Edition: Kanat Kitap
Date of issue: February 2008
ISBN: No data
ISBN 13: No data
Language: English
Format files: PDF
The size of the: 33.68 MB

Read full description of the books:"Ne acımasız bir şefkat! Sevgi her zaman bu kadar sahiplenicidir belki de!"
Sarsıcı bir köklerinden koparılış hikâyesi; günlük hayatta yaşanan kırgınlıkların, yaralanmaların, düş kırıklıklarının, suçluluk hissinin, sürgünlük duygusunun, anlayışsızlığın, iletişim güçlüklerinin, duygusal geçirimsizliklerin, pişmanlıkların, yasın ve metanetin, şefkat ve sevginin romanı. Gücünü, birbirinden öylesine farklı “çiftler”i –ana-kız, karı-koca, ana-baba– birlikte ya da yan yana yaşatma ustalığından alan bir kitap.


Bayan Szöcs, kocasının ölümü üzerine evini, kasabasını, taşralı geçmişini geride bırakıp Budapeşte’de yaşamakta olan kızı, başarılı doktor Iza’nın yanına taşınmayı kabul eder. Iza onun için en iyi olanı yapmaya çalıştığını düşünerek annesine yepyeni bir “hayat” hazırlar. Ama yaşlı kadın kendisine ait hiçbir şey barındırmayan bu hayata, bu modern çağa ayak uydurmaya çalışırken yavaş yavaş taşlaşır... Ta ki bir gün doğduğu kasabaya dönme kararını verene kadar.

Çağdaş Macar edebiyatının en büyük ustalarından Magda Szabó, büyük dönüşümler geçiren bir toplumda kuşaklar arasında, gelenek ile modernite arasında yaşanan çatışmayı, her şeyi anlatacak kadar sıradan sözcüklerle, büyük bir incelikle aktarıyor.

“Her şey yok olmuştu, eski yoksulluklarından büyük bir sabırla, bitmez tükenmez bir maharet ve ustalıkla kurtarmış olduğu her şey; tahripkâr zamanı kandırma becerilerinin hiçbir tanığı kalmamıştı geriye.”


Download Iza'nın Şarkısı PDF Iza'nın Şarkısı PDF
Download Iza'nın Şarkısı ERUB Iza'nın Şarkısı PDF
Download Iza'nın Şarkısı DOC Iza'nın Şarkısı PDF
Download Iza'nın Şarkısı TXT Iza'nın Şarkısı PDFRead information about the author

Ebook Iza'nın Şarkısı read Online! Magda Szabó was a Hungarian writer, arguably Hungary's foremost female novelist. She also wrote dramas, essays, studies, memories and poetry.

Born in Debrecen, Szabó graduated at the University of Debrecen as a teacher of Latin and of Hungarian. She started working as a teacher in a Calvinist all-girl school in Debrecen and Hódmezővásárhely. Between 1945 and 1949 she was working in the Ministry of Religion and Education. She married the writer and translator Tibor Szobotka in 1947.

She began her writing career as a poet, publishing her first book Bárány ("Lamb") in 1947, which was followed by Vissza az emberig ("Back to the Human") in 1949. In 1949 she was awarded the Baumgarten Prize, which was--for political reasons--withdrawn from her on the very day it was given. She was dismissed from the Ministry in the same year.

During the establishment of Stalinist rule from 1949 to 1956, the government did not allow her works to be published. Since her unemployed husband was also stigmatized by the communist regime, she was forced to teach in an elementary school during this period.

Her first novel, Freskó ("Fresco"), written in these years was published in 1958 and achieved overwhelming success among readers. Her most widely read novel, Abigél ("Abigail", 1970), is an adventure story about a schoolgirl boarding in eastern Hungary during the war.

She received several prizes in Hungary, and her works have been published in 42 countries. In 2003, she was the winner of the French literary prize Prix Femina Étranger for the best foreign novel.

Her novel Abigél was popularized through a much-loved television series in 1978. Abigél was also chosen as the sixth most popular novel at the Hungarian version of Big Read. Her three other novels that were in the top 100 are Für Elise , An Old-Fashioned Story , and The Door .


Reviews of the Iza'nın Şarkısı


KAI

I never liked the book.

HUGO

I recommend it.

HARRIET

You can, and you should read it.

FREDERICK

This book would read to every man for ...

ELEANOR

The book is very deep! Tip for Reading.
Add a comment
Download EBOOK Iza'nın Şarkısı by Magda Szabó Online free

PDF: izann-arks.pdf Iza'nın Şarkısı PDF
ERUB: izann-arks.epub Iza'nın Şarkısı ERUB
DOC: izann-arks.doc Iza'nın Şarkısı DOC
TXT: izann-arks.txt Iza'nın Şarkısı TXT