Read Otuz Beş Yaş by Cahit Sıtkı Tarancı Free Online


Ebook Otuz Beş Yaş by Cahit Sıtkı Tarancı read! Book Title: Otuz Beş Yaş
The author of the book: Cahit Sıtkı Tarancı
City - Country: No data
Loaded: 2203 times
Reader ratings: 6.2
Edition: Varlık Yayınları
Date of issue: November 1956
ISBN: No data
ISBN 13: No data
Language: English
Format files: PDF
The size of the: 369 KB

Read full description of the books:Şiir okumayı seviyorum diyebilirim artık. Yine anlam aradığım için ve en azından yine bir çoğu anlam yüklü olduğu için çok sevdim şiirlerini.
İlkokul, lise hatta üniversitede bile karşıma çıkan bu ölümsüz yazarın bir şiir kitabını okumak büyük zevk verdi. Hoşuma giden şiirleri paylaştım yine. Şu alttaki ise tamamen farklı geldi. Çoğunlukla ölüm üzerine yazan bir şairden gelmesi, kancığım gibi bir kelime kullanması tuhaf geldi…

YARIN PAZAR DEĞİL
Ben mi öylesine sevdalıyım,
Sen mi sahiden bunca dilbersin!
Herhalde sevişmek hârika şey;
Kolların boynumdan çözülmesin.
Yarın pazar değil kancığım;
İşe gitmek var, takdir edersin.
Keşke hiç bitmeseydi bu gece.
Daha, daha çok sevişmek için.Download Otuz Beş Yaş PDF Otuz Beş Yaş PDF
Download Otuz Beş Yaş ERUB Otuz Beş Yaş PDF
Download Otuz Beş Yaş DOC Otuz Beş Yaş PDF
Download Otuz Beş Yaş TXT Otuz Beş Yaş PDFRead information about the author

Ebook Otuz Beş Yaş read Online! Modern Türk şiirinin en bilinen ve sevilen yapıtlarından biri olan ''Otuz Beş Yaş'' şiirine imza atan Tarancı, Behçet Necatigil'in deyişiyle, ''biçim kaygısını ön planda tuttuğu şiirlerinde yaşamanın ve aşkın güzelliğini övdü, ölümün üstünlüğünü vurguladı.''

Asıl adı Hüseyin Cahit olan Cahit Sıtkı Tarancı, ilkokulu doğum yeri olan Diyarbakır'da, ortaokulu İstanbul'da Saint Joseph'te, liseyi Galatasaray Lisesi'nde okudu. Şiir yazmaya lisede başladı. 1931'de Mülkiye Mektebi'ne yazıldı, dört yıl sonra bitiremeden ayrıldı. Fransız şairlerin etkilerinin görüldüğü ilk şiirleri 1930-31'de Galatasaray Lisesi'nin ''Akademi'' dergisiyle ''Muhit'' ve ''Servetifünun-Uyanış'' dergilerinde yayımlandı. Edebiyat dünyasında tanınmasında 1932'de Peyami Safa'nın Cumhuriyet gazetesinde Tarancı'nın şiiri üzerine yayımladığı üç yazı etkili oldu. Şair 1933'te yayımladığı Ömrümde Sükût'u Peyami Safa'ya ithaf etti.

Tarancı Mülkiye'den ayrıldığı dönemde Yüksek Ticaret Lisesi'ne girdi, bu sırada açılan bir sınavı kazanarak Sümerbank'ta memur olarak işe başladı, bir yandan da Cumhuriyet gazetesinde öyküleri çıkıyordu. Cahit Sıtkı'nın şairliğinin gölgesinde kalan bu öykülerde de, şairin şiirlerinde önem verdiği az kelimeyle çok şey söylemek düşüncesi hâkimdi. Tarancı bu dönemden itibaren kaleme aldığı şiirlerinde ise nihilist bir bakış açısıyla ''yalnızlık'' ve ''ölüm'' temaları üzerinde yoğunlaşıyordu.

Tarancı 1939'da Paris'e giderek Sciences Politiques'e girdi, ancak İkinci Dünya Savaşı'nın çıkması üzerine yurda döndü. Bir süre İstanbul'da babasının bürosunda, ardından Ankara'da Anadolu Ajansı ve Toprak Mahsulleri Ofisi'nde çalıştı, Çalışma Bakanlığı'nda çevirmenlik yaptı. 1946'da Otuz Beş Yaş adlı kitabı yayımlandı. Aynı yıl kitaba adını veren şiirle CHP Şiir Yarışması'nda birincilik ödülünü kazandı. 1951'de evlendi. Ertesi yıl Düşten Güzel adlı kitabı yayımlandı. 1954 yılı başında hastalandı. İki yıl boyunca tedavi gördü; iyileşemediği için Viyana'ya gönderildi, orada öldü, Ankara'da toprağa verildi.


Reviews of the Otuz Beş Yaş


TYLER

A book that impressed me to the depths of my soul.

DAVID

Why are you asking for a phone number?

CHARLOTTE

This book would read to every man for ...

KAI

Put it on the toilet paper! or the fireplace!

VIOLET

Phone number need to drive to protect against robots I wrote the number and downloaded no problems.
Add a comment
Download EBOOK Otuz Beş Yaş by Cahit Sıtkı Tarancı Online free

PDF: otuz-be-ya.pdf Otuz Beş Yaş PDF
ERUB: otuz-be-ya.epub Otuz Beş Yaş ERUB
DOC: otuz-be-ya.doc Otuz Beş Yaş DOC
TXT: otuz-be-ya.txt Otuz Beş Yaş TXT