Read Middlemarch Taşra Yaşamından Manzaralar 1 by George Eliot Free Online


Ebook Middlemarch Taşra Yaşamından Manzaralar 1 by George Eliot read! Book Title: Middlemarch Taşra Yaşamından Manzaralar 1
The author of the book: George Eliot
City - Country: No data
Loaded: 2909 times
Reader ratings: 7.5
Edition: Nora
Date of issue: December 2016
ISBN: No data
ISBN 13: No data
Language: English
Format files: PDF
The size of the: 653 KB

Read full description of the books:Middlemarch, George Eliot'ın başyapıtı olduğu kadar, pek çok eleştirmen tarafından da İngiliz dilinin en büyük kurgu eseri olarak kabul edilir. Eserlerinde çoğunlukla, yaşadığı 19. yüzyıl İngiltere'sinin taşra yaşamını ve insanlarını konu alan Eliot, insan ruhuna dair ince gözlemleriyle çağdaşı romancıların arasında öne çıkmıştır. George Eliot'ın 1869'da yazmaya başlayıp 1871'de tamamladığı sekiz kitaptan oluşan ve olgunluk dönemi eseri olarak kabul gören Middlemarch: Taşra Yaşamından Manzaralar hem yazarın en iyi romanıdır, hem de İngiliz edebiyatının sayılı klasikleri arasında yer almaktadır. Pek çok soruşturmada En İyi 100 Roman arasında daima kendine yer bulan ve okuru adeta hipnotize eden akıcı bir dille yazılmış olan eser, 1994 yılında aynı isimle dizi olarak ekrana taşınmıştır.

Roman, 1820'lerin sonunda Middlemarch adındaki hayali bir taşra kasabasındaki yaşamı konu alır. Viktoryen dönemdeki kadınların toplumsal statüsü, evliliğin doğası, idealizm, çıkar ilişkileri, din, riyakarlık, politik reformlar ve eğitim konuları, karakter açısından oldukça zengin olan romanda ele alınan konulardan en ilgi çekici olanlarıdır. George Eliot, ana karakterlerinin yanı sıra, her sınıftan insanın gerilim, kırgınlık, mutluluk, haz, aşk ve hüsran dolu yaşamlarını, büyük bir incelik ve yetkin bir gözlem gücüyle okura aktarır.

Asıl adı Mary Ann Evans olan George Eliot, 'yazdıklarının ciddiye alınmasını istediği için' bir erkek adını mahlas olarak kullandığını söyler. İngiliz yazar, şair, gazeteci, çevirmen ve Viktoryen çağın en iyi kalemlerinden biri olan Eliot, yazmaktaki amacının 'tozlu sokaklardan ve tarlalardan gelen etten kemikten insanların' hayatlarını anlatmak olduğunu söyler.


Download Middlemarch Taşra Yaşamından Manzaralar 1 PDF Middlemarch Taşra Yaşamından Manzaralar 1 PDF
Download Middlemarch Taşra Yaşamından Manzaralar 1 ERUB Middlemarch Taşra Yaşamından Manzaralar 1 PDF
Download Middlemarch Taşra Yaşamından Manzaralar 1 DOC Middlemarch Taşra Yaşamından Manzaralar 1 PDF
Download Middlemarch Taşra Yaşamından Manzaralar 1 TXT Middlemarch Taşra Yaşamından Manzaralar 1 PDFRead information about the author

Ebook Middlemarch Taşra Yaşamından Manzaralar 1 read Online! Mary Ann Evans, known by her pen name George Eliot, was an English novelist, poet, journalist, translator and one of the leading writers of the Victorian era. She was born in 1819 at a farmstead in Nuneaton, Warwickshire, England, where her father was estate manager. Mary Ann, the youngest child and a favorite of her father's, received a good education for a young woman of her day. Influenced by a favorite governess, she became a religious evangelical as an adolescent.

Her first published work was a religious poem. Through a family friend, she was exposed to Charles Hennell's "An Inquiry into the Origins of Christianity". Unable to believe, she conscientiously gave up religion and stopped attending church. Her father shunned her, sending the broken-hearted young dependent to live with a sister until she promised to reexamine her feelings. Her intellectual views did not, however, change. She translated "Das Leben Jesu", a monumental task, without signing her name to the 1846 work.

After her father's death in 1849, Mary Ann traveled, then accepted an unpaid position with The Westminster Review. Despite a heavy workload, she translated "The Essence of Christianity", the only book ever published under her real name. That year, the shy, respectable writer scandalized British society by sending notices to friends announcing she had entered a free "union" with George Henry Lewes, editor of The Leader, who was unable to divorce his first wife. They lived harmoniously together for the next 24 years, but suffered social ostracism and financial hardship. She became salaried and began writing essays and reviews for The Westminster Review.

Renaming herself "Marian" in private life and adopting the penname "George Eliot," she began her impressive fiction career, including: "Adam Bede" (1859), "The Mill on the Floss" (1860), "Silas Marner" (1861), "Romola" (1863), and "Middlemarch" (1871). Themes included her humanist vision and strong heroines. Her poem, "O May I Join the Choir Invisible" expressed her views about non supernatural immortality: "O may I join the choir invisible/ Of those immortal dead who live again/ In minds made better by their presence. . ." D. 1880.

Her 1872 work Middlemarch has been described by Martin Amis and Julian Barnes as the greatest novel in the English language.

More: http://en.wikipedia.org/wiki/George_E...

http://www.bbc.co.uk/history/historic...

http://www.britannica.com/EBchecked/t...

http://www.victorianweb.org/victorian...

http://www.biography.com/people/georg...

http://www.pbs.org/wgbh/masterpiece/d...


Reviews of the Middlemarch Taşra Yaşamından Manzaralar 1


NATHAN

The first review I put my soul in.

TEDDY

He does not stop applaud author and his works.

IMOGEN

Phone number you need to drive to protect against robots. I indicated the phone and downloaded without registration.

HARLEY

All right, thanks fast.

LEAH

Strongly recommend
Add a comment
Download EBOOK Middlemarch Taşra Yaşamından Manzaralar 1 by George Eliot Online free

PDF: middlemarch-tara-yaamndan-manzaralar-1.pdf Middlemarch Taşra Yaşamından Manzaralar 1 PDF
ERUB: middlemarch-tara-yaamndan-manzaralar-1.epub Middlemarch Taşra Yaşamından Manzaralar 1 ERUB
DOC: middlemarch-tara-yaamndan-manzaralar-1.doc Middlemarch Taşra Yaşamından Manzaralar 1 DOC
TXT: middlemarch-tara-yaamndan-manzaralar-1.txt Middlemarch Taşra Yaşamından Manzaralar 1 TXT