Read Yeraltındaki Tohum: Filizlenen Gıda Devrimi by Janisse Ray Free Online


Ebook Yeraltındaki Tohum: Filizlenen Gıda Devrimi by Janisse Ray read! Book Title: Yeraltındaki Tohum: Filizlenen Gıda Devrimi
The author of the book: Janisse Ray
City - Country: No data
Loaded: 2511 times
Reader ratings: 5.2
Edition: Modus Kitap
Date of issue: March 2015
ISBN: No data
ISBN 13: No data
Language: English
Format files: PDF
The size of the: 965 KB

Read full description of the books:Yeraltındaki Tohum, modern kentlerimizdeki renkli market raflarının gözlerimizin önünde yarattığı illüzyonu ortadan kaldırarak bizi yeniden besinlerimizin kaynağıyla, yani toprakla tanıştırıyor ve şu acı gerçeği bize hatırlatıyor: Yeryüzündeki en güçlü varlıkları, tohumlarımızı kaybediyoruz.

Janisse Ray, soy tükenmesinin bir olay değil bir süreç olduğunun altını çiziyor. Bu süreci durdurmak için de dünya çapında yerel besinler, yerel çiftçilik ve yerel mutfak sanatları alanlarında adeta bir devrim filizleniyor. Bu devrimle tanışmamızın ve besinleri en temel düzeyde anlamamızın vakti geldi.

Ray, şiirsel üslubuyla sizleri Amerika'nın tarlalarında ve bahçelerinde benzersiz bir yolculuğa çıkaracak. Bu yolculukta rengarenk sebze ve meyvelere, adını hiç duymadığınız bitki türlerine, doğadaki genetik çeşitliliği korumak için çırpınan bir avuç cesur çiftçinin ve bahçıvanın şaşırtıcı hikâyelerine şahit olacaksınız. Bu kitap, bahçecilik konusunda bilgi sahibi olsun olmasın herkesi doğaya geri çağırıyor ve eyleme geçmek için en çok ihtiyacımız olan şeyi, umudu aşılıyor.


Download Yeraltındaki Tohum: Filizlenen Gıda Devrimi PDF Yeraltındaki Tohum: Filizlenen Gıda Devrimi PDF
Download Yeraltındaki Tohum: Filizlenen Gıda Devrimi ERUB Yeraltındaki Tohum: Filizlenen Gıda Devrimi PDF
Download Yeraltındaki Tohum: Filizlenen Gıda Devrimi DOC Yeraltındaki Tohum: Filizlenen Gıda Devrimi PDF
Download Yeraltındaki Tohum: Filizlenen Gıda Devrimi TXT Yeraltındaki Tohum: Filizlenen Gıda Devrimi PDFRead information about the author

Ebook Yeraltındaki Tohum: Filizlenen Gıda Devrimi read Online! is an American writer, naturalist, and environmental activist.

She attended North Georgia College, 1980–82; Florida State University, B.A., 1984; and the University of Montana, M.F.A., 1997.

Her first book, Ecology of a Cracker Childhood, recounts her experiences growing up in a junkyard, the daughter of a poor, white, fundamentalist Christian family. The book interweaves family history and memoir with natural history writing—specifically, descriptions of the ecology of the vanishing longleaf pine forests that once blanketed much of the South. The book won the American Book Award, the Southern Book Critics Circle Award, and the Southern Environmental Law Center Award for Outstanding Writing on the Southern environment. It was also chosen for the "All Georgia Reading the Same Book" project by the Georgia Center for the Book.

Ray's second book, Wild Card Quilt, recounts her experiences of moving back home to Georgia with her son after attending graduate school in Montana.

Her third book, Pinhook, tells the story of Pinhook Swamp, the land that connects the Okefenokee Swamp in Georgia and Osceola National Forest in Florida

Her fourth book, Drifting into Darien, published in 2011, describes her experiences on and knowledge about the mighty Altamaha River, which runs from middle Georgia to the Atlantic Ocean at Darien.

Ray published a book of poetry, A House of Branches, in 2010, and has been a contributor to Audubon, Orion, and other magazines, as well as a commentator for NPR's Living on Earth. An environmental activist, she has campaigned on behalf of the Altamaha River and the Moody Swamp.

She teaches in the Chatham University Low-Residency Master of Fine Arts Program in Creative Writing.

She was born in Baxley, Georgia the daughter of Franklin D. and Lee Ada Branch Ray. She has a son, Silas Ausable.


Reviews of the Yeraltındaki Tohum: Filizlenen Gıda Devrimi


AARON

Perfect Design and content!

THEO

Book will go one time.

ZARA

You can, and you should read it.

LOGAN

The butterflies in my stomach have died ...

AMBER

On one Breath
Add a comment
Download EBOOK Yeraltındaki Tohum: Filizlenen Gıda Devrimi by Janisse Ray Online free

PDF: yeraltndaki-tohum-filizlenen-gda-devrimi.pdf Yeraltındaki Tohum: Filizlenen Gıda Devrimi PDF
ERUB: yeraltndaki-tohum-filizlenen-gda-devrimi.epub Yeraltındaki Tohum: Filizlenen Gıda Devrimi ERUB
DOC: yeraltndaki-tohum-filizlenen-gda-devrimi.doc Yeraltındaki Tohum: Filizlenen Gıda Devrimi DOC
TXT: yeraltndaki-tohum-filizlenen-gda-devrimi.txt Yeraltındaki Tohum: Filizlenen Gıda Devrimi TXT